laupäev, 16. september 2023

Auhinnaalbum: JCI Estonia lipulaev ja parim mainekujundusprojekt 2023 laureaat Tallinna Inglise Kolledži "Ettevõtluse alused" kursus 2023

AUHINNA ALBUM

Kategooriad: 
JCI ESTONIA LIPILAEV 2023   
JCI ESTONIA PARIM MAINEKUJUNDUSPROJEKT 2023
                
Laureaat:       Tallinna Inglise Kolledzi "Ettevõtluse alused" kutsus 2023
Esitaja:            JCI Toompea

Üldine strateegia ja planeerimine: JCI Toompeal on koos Tallinna Inglise Kolledžiga ettevõtluse teemaline kursus. Kursuse eesmärk on õpetada gümnaasiumiõpilastele ettevõtlikkust.

Kursus leidis aset 2022 sügisel ja ka 2023 kevadel. Kursuse käigus said õpilased teada, mis on ettevõtlikkus, mis on ettevõtlik mõtteviis, mida tähendab probleemi ja lahenduse valideerimine ning kuidas vajalikku uuendust läbi viia, kuidas teha turuanalüüsi, mis on TAM-SAM-SOM ja kuidas seda arvutada, mis on SWOT ja kuidas seda ette valmistada, kes on otsesed/mitteotsesed konkurendid, kuidas erineda konkurentidest, milline on nende äriidee ainulaadne väärtuspakkumine, kuidas koostada finantsprognoose ja kust leida rahalist tuge ning ühendada kõik need erinevad osad üheks äriplaaniks. Kursusel osales pea 30 last semestris.

Samuti said õpilased ülevaate olulistest juriidilistest aspektidest nt. kuidas asutada äriühing, milliseid makse tuleb tasuda, samuti mis on intellektuaalomand ja kuidas oma õigusi kaitsta ning samuti kuidas mitte rikkuda teiste õigusi, mis vahe on töölepingul, teenistusleping ja juhatuse liikme leping.

Ja lõpuks, kuidas oma ideed potentsiaalsetele investoritele tutvustada, mis on elevator pitch ja kuidas seda teha.

Kursus lõppes äriplaanide kaitsmise ja komisjonile ettekandmisega. Läbitud kursust hinnatakse grupitöödena koostatud ja esitatud äriplaani alusel.

Kursuse jooksul pidasime mitmeid külalisloenguid, kus räägiti esmasest ettevõtluskogemusest, reaalsetest näidetest reaalsetest ettevõtetest, mis on hästi läinud, mis on ebaõnnestunud ja miks. Kuna Eestit nimetatakse sageli Euroopa Silicone Valleyks, siis olid meil külalisloenguid Eesti idufirmadelt ja ettevõtetelt.

Tagasiside üliõpilastelt oli väga positiivne ja järgmisel semestril jätkame uue rühmaga. Varasematel kursustel on pöördutud meeskondade poolt projektijuhi poole ja küsitud võimalust ideega jätkata. See on suurim edu, mida on võimalik saavutada.

Kõik inimesed ei pea ettevõtjaks hakkama, kuid me usume kindlalt, et kõigil peaksid olema algteadmised, et teha otsus, kas alustada ettevõtlusega või mitte. Kuna see kursus on palju enamat kui lihtsalt äriplaani koostamise oskuse omandamine, vaid osa mõtteviisist ning oma õiguste ja kohustuste tundmisest ning vajaliku finantsülevaate omamisest.

Peamised käsitletavad teemad:

• Ettevõtluse tutvustus;
• Äriideede valideerimine ja turu-uuringud;
• Ärimudel;
• Suhtlemine;
• Tegevuskava ja rollid organisatsioonis;
• Seadus;
• Turundus;
• Müük, Konkurents;
• Toote- ja teenusedisain;
• Riskianalüüs (swot);
• Finantsjuhtimine;
• Edukad meeskonnad ja personalijuhtimine;
• Rahastamine ja toetused;
• Ettevõtluskogemuse jagamine.

Selle projekti eestvedamine on tugevalt seotud JCI Toompea üldise missiooniga -isiklik areng, ühiskondlik tegevus ja ettevõtlus ning selle edendamine. Samuti tutvustasime noortele JCI-d kui organisatsiooni ning seetõttu on enam kui tõenäoline, et nii mõnedki neist soovivad tulevikus meie organisatsiooniga liituda. See aga toetab JCI Estonia eesmärki 2023. aastal.

Kohalike kodade liikmete kaasatus projektis:  Igal semestril on olnud erinevad projektijuhid ning üldjuhul uued huvilised, kes alles tutvuvad JCI tegemistega.

- Noorte koolitusprojekti kokkupanek ja vedamine on alates aastast 2016 andnud 14-le JCI Toompea liikmele hindamatu kogemuse ja julguse. Projektis on auhinnaperioodil osalenud 10+ JCI inimest, kes on olnud kas esineja või mentori rollis.
- Kursused lõpetas finaalvõistlus - õpilased tutvustasid oma äriplaane žürii ees, kuhu kuulusid samuti erinevate kodade liikmed ja praktikud ettevõtetest.
- Kõik osalejad on saanud võimaluse anda oma panuse tänaste noorte ehk homsete liidrite kujundamisel.
- Oskus jagada teadmisi erinevatele sihtgruppidele ning missioonitunne noorte haridusse panustamisest on motiveerinud kõiki projektis osalenuid.
 

Mõju kogukonnale: Tegemist on pikaajalise koostööprojektiga aastast 2016, mis põhineb lepingul Tallinna Inglise Kolledžiga, kes vastavalt õppekavale soovib pakkuda järjepidevat ettevõtlusalast õpet 10. Klassidele. Õpilastelt saadud tagasiside on väga positiivne, eriti on õpilased kiitnud päris eluliste kogemuste jagamist, mille raames ettevõtted ja start-upid jagavad reaalseid kogemusi, mis on õnnestunud ja mis mitte. Lisaks sellele on õpilased saanud alusteadmisi ettevõtlusest ja selle erinevatest osadest, millega tuleb äri tegemisel arvestada. 

Projekti nähtavus ja partnerlussuhted:

Ettevõtluse aluste kursus on üks paljudest valikainetest, mida Tallinna Inglise Kolledž oma 10. klassi õpilastele pakub. Info kursuse ja selle kvaliteedi kohta levib peamiselt suust suhu. Projekti aastatepikkune kestvus on heaks tõestuseks sellest, et projekt kõnetab sihtrühma ning info liigub edukalt noortelt noortele. Projekti teiseks oluliseks osapooleks on lektorid. Enamik JCI-kaid on projektist teadlikud ning rõõmuga nõus panustama. Projekti peamiseks koostööpartneriks on Tallinna Inglise Kolledž. Semestri alguses räägime nendega läbi tundide ülesehituse ning uuendused projekti parendamiseks.

Projekti pikaajaline mõju: Kuna projekti laiem eesmärk ongi pikaajaline – huvi ettevõtluse vastu ning läbi selle positiivsete muutuste algatamine ühiskonnas, siis oleme näiteks riski- ja finantsanalüüsi kõrval andnud lastele teadmisi ka sotsiaalsest ettevõtlusest, jätkusuutlikust ärijuhtimisest ja näiteks ringmajandusest. Meie lootus on, et kui lisaks traditsioonilisele ettevõtlusõppele toome lasteni ka alternatiivseid ettevõtlusvorme, siis tulevikus ellu astudes saavad nad nendele teadmistele toetudes teha jätkusuutlikumaid valikuid. Kõik ei pea hakkama ettevõtjateks, kuid alusteadmiste tundmine annab kindlasti eelise edaspidises elus, olenemata sellest, kas keegi hakkab ettevõtjaks või hoopis osaleb protsessis, mis mõjutab ettevõtjaid. See projekt aitab ühendada ka koja inimesi ning kutsus välja neid, kes võib-olla muidu nii aktiivsed pole viimasel ajal olnud. Kooliga koostööd tehes ning tunniplaani paindlikkumaks muutes tahaksime tuleviks võimalusel korraldada praktilisemaid õppekäike edukatesse ettevõtetesse, pakkuda välja näiteks mentorlus - või töövarjutusvõimalusi, mentorlust kui mõni grupp soovib oma äriideed elluviia. Pikemas perspektiivis tahaksime teha koostööd rohkemate koolidega ning pakkuda ettevõtlusõpet enamatele noortele.

Seotus ÜRO kestliku arengu eesmärkidega (Sustainable Development Goals):  Projekt toetas mitmeid kestliku arengu eesmärke just teadvuse tõstmise suunal. Kõige otsesemalt panustab projekt 8. eesmärki “Tööhõive ja majanduskasv”, tõstes noorte ettevõtlusalasest teadlikkust ja konkurentsivõimet tööturul ning 4. eesmärki “Kvaliteetne haridus”, andes noortele tööks vajalikke oskusi.

Lisaks, kuna kursuse käigus tutvustatakse noortele ka jätkusuutliku ärijuhtimise põhimõtteid, siis panustab see kaudselt kestliku arengu eesmärkidesse number 8, 9, 11, 12, mis käsitlevad kaasavat ja jätkusuutliku majanduskasvu, jätkusuutliku tootmist, innovatsiooni ning transporti. 



Kommentaare ei ole: