kolmapäev, 29. aprill 2009

Mida Sina teed 1. mail?

Kui sageli Sa võtad aega, et mõelda, mida ja kuidas saaksid Sina ära teha, et muuta elu Eestis paremaks ja elamisväärsemaks? Me ei mõtle seda ka omaenda ELU suhtes liiga sageli! Vaid see, mis mõttes loodud, saab sündida teona...

Me näeme prügi metsa all ja loodame, et keegi peaks selle koristama. Me näeme katkist kooliaeda ja mõtleme, et keegi peaks selle parandama. Näeme vildakat haridussüsteemi ja arvame, et keegi peaks seda muutma.
Ole ise muutus, mida Sa soovid oma elus ja ümbritsevas näha!
Osalemine 1. mail Mõttetalgutel on Sinu panus positiivsesse muutusesse!

Meie, Heidi ja Signe, võtsime kätte ja otsustasime pakkuda Sulle päris "meie omaJCI mõttekoda" – OMA KODA, kus koos ühiseid olulisi teemasid arutada.
Koos, omade inimestega on ehk lihtsam ja tulemuslikum koos mõelda, kitsaskohtadele lahendusi leida ja need ka ellu viia!

Kohtume 1.mail kell 10.00 EBSi aulas, Lauteri tn.3 ruum 403. Regi end otse siit.

Meie teemad saavad olema:

  • Ettevõtlus ja töökohad
  • Tervis, sport ja sisukas vaba aeg
  • Linnaelu

Tule, osale MEIE oma JCI MõtteKOJAS EBSi majas või toeta kodalastest talgujuhte - kojavanemaid teiste kodades:

Taivo Ruus (JCI Tallinn) Harjumaal Kolgaküla Rahvamajas
Kairi Niinepuu (JCI Tallinn) Harjumaal Laulasmaal
Tiia Raudmägi (JCI GO Koda) Harjumaal Raasikul
Jüri Tümanok (JCI Toompea) Harjumaal Sauel
Tiit Tsarski (JCI Toomemäe) Hiiu maakonnas Kassaris
Margus Maksimov (JCI Tallinn) – Järvamaal Koerus
Andrus Valma (JCI Tartu) Läänemaal Kullamaa kultuurimajas
Kaupo Noormaa (JCI Toomemäe) Läänemaal Nõva Põhikoolis
Rando Rannus (JCI Tallinn) Läänemaal Üdruma seltsimajas
Jaanus Tamm (JCI e-koda) Lääne-Virumaal Sõmerul
Meljo Musto (JCI Tartu) Põlvamaal Kanepi Gümnaasiumis
Kristjan Täht (JCI GO Koda) Raplamaal Atla mõisas
Anneli Teppo (JCI e-koda) - Saaremaal
Kaido Irval (JCI Toompea) Tallinnas Süda Tatari piirkonnas
Andrei-Andy Linnas (JCI Toomemäe) Tallinnas – Tallinnas Okupatsioonimuuseumis
Katrin Aedma (JCI Toompea) Tallinnas Kultuurikatlas
Marju Raadik-Kantsik (JCI Toompea) Tallinnas Tudengimajas
Maario Laas (JCI Haapsalu) Tallinnas Uue Maailma Seltsis
Birgit Vallmüür (JCI Haapsalu) selgitamisel – 5669 0659
Olev Allik (JCI Toomemäe) Tallinna Tehnikakõrgkoolis
Harald Lepisk (JCI Toomemäe) Tartus
Erlend Sild (JCI Tartu) Tartumaal Kambja Põhikoolis

Pille Barnabas ja Ursula Muddi (JCI Rapla) on kojavanemateks Sillaotsa mõttekojas
Kaili Kalamäe (JCI Rapla) on kojavanemaks Rapla kultuurikeskuses.
Elamuste otsijatel on võimalus mõtteid vahetada Tallinna trammis
Või hoopis mõnel väikesel Eesti saarel: Vilsandi , Ruhnu

JCI Spordiklubi üleskutsel saab ühendada liikumise ja mõttetalgud VILJANDIS

Tule ja võta 1. mai mõtlemise päeva kui seiklust kaasmaalaste mõttemaailma ning tunda ennast osakesena muutusest!

teisipäev, 28. aprill 2009

Olavi Tammemäe filmiõhtu, 16.04.2009

16 aprillil toimus meie koja senaatori, Olavi Tammemäe filmiõhtu.
Teemaks oli Madagaskari saar ning Olavi näitas enda tehtud filmi ja rääkis oma reisimuljetest sellel ilusa loodusega saarel.


Samuti vastas ta hea meelega meie kõikvõimalikele küsimustele Madagaskari elu-olu kohta. Usun, et leemurid ja baobabi puud on siiani veel kõigil selgelt meeles :-)

Ka veel nädal aega hiljem, olen saanud kodalastelt jätkuvalt üdini positiivset tagasisidet selle toreda õhtu kohta ning küsitakse- millal on järgmine kord? Usun, et järgmine kord pole mägede taga ja saame Olavi peagi jälle meie keskele tagasi meelitada :-)

Lõpetuseks tahan veelkord tänada kahte Olavit: Olavi Tammemäed toreda filmi ja reisimuljete jagamise eest ning Olavi Otepalu, kes pakkus meile välja ruumi ja seisis hea organisatoorse poole eest!

Ando

esmaspäev, 27. aprill 2009

Piraatide kombel aaret jahtimas..?

Marju soovitusel Indrek Maripuu blogist inspiratsiooni saanuna mõtlesin ka mina ühel õhtul meie kojale "piraatide kombel".

Kõigepealt tekkis minus küsimus - kui paljud kodalastest teavad meie eesmärke selleks aastaks? Kui paljud tunnetavad oma rolli nende täitmisel? 
Sellest tulenevalt joonistasin endale pildi ja mõtlesin nii:



Mis paneb meid just sellel, JCI Toompea laeval, olema? Mida me siin olles saame? Mingit kogemust? Laevajuhtimise? Meeskonnana toimimise kogemust? Purjede rehvimise kogemust?

Või tahame jõuda mingi eesmärgini, nt.  saarele, kus ootab meid aare? Kas me tahame sinna saarele jõuda või kruiisime niisama, nautides hetke ja inimesi?

Miks me oleme just sellel laeval seda kõike jahtimas, mitte mõnel teisel? Teisi laevu selles meres, kus purjetame JCI Toompea laeval, võib käsitleda kui alternatiivseid vaba aja veetmise võimalusi, aga ka teisi kodasid.  Miks oleme just sellel laeva? Mis meid siin hoiab?
Kui pilt valmis, tekkis mul rohkem küsimusi kui vastuseid. Nii otsustasin oma mõtteid teistega kojakoosolekul jagada. 

Joonistasin sama pildi ka kodalastele ja andsin edasi oma mõttekäigu. Paljud noogutasid mõistvalt.

Mõtlesime siis koos järgmiste küsimuste peale: Miks ma just selle laeval olen? S.t. miks ma kojas - JCI Toompeal olen? Mis mind siin hoiab? Mis on see meie "aare", mida kätte soovime saada? Mis see aare minu jaoks on? Millised "piraadid" me õigupoolest oleme?

Grupitööde tulemusena joonistusid välja järgmised vastused:

1. Miks ma kojas - JCI Toompeal olen? Mis mind siin hoiab? 
Vastused: Saan siit nii sissepoole (enese täiendamine, arendamine ) kui väljapoole (kogemuste-teadmiste jagamine)
Märksõnadeks: 
Arenemine -  täiendamine, õppimine teistelt inimestelt, kogemuste ja teadmiste jagamise võimalus, enda proovile panemine.

Inimesed -  suhtlemine, mõtete, vaadete vahetamine, emotsionaalne side, teatud lähedus,  erinevate valdkondade esindajad, sotsiaalne võrgustk (networking)

Hea keskkond arenemiseks (lubatakse eksida), ideede saamiseks ja elluviimiseks, inspiratsiooni saamiseks. Teistsugused tegemised võrreldes igapäevatööga, Võin, aga ei pea midagi korraldama, vaheldus muule elule. Emotsionaalselt siduvam.

2. Mis on Sinu tegevuse eesmärk? Kuhu me kojana liigume?
Küsimuses peituvad kaks poolt ajasid inimesed segadusse, nii sai vastuseid pigem esimesele. 

Märksõnad: Rahulolu iseenda ja maailmaga, eneseteostus, vaheldus, arengu nautimine, olla parem inimene ( be better!) , koostegemise jõud, positiivne toetus
Aga ka -"tahaks senaatoriks!"  ja "Maailma parimaks koolitajaks"

3. Milline on JCI Toompea kodalane?
 Märkõsand: tarbija, oma meelest tark, arenemishimuline, ettevõtlik, hakkaja, aga ainult natuke, parajalt piduline, uudishimulik teiste kodade suhtes, abivalmis, hõivatud muude asjadega

(??)  Pean tunnistama, et viimase küsimuse vastused üllatasid mind küll! Mina oleksin siia kirjutanud: soe, sõbralik, avatud, positiivne, intelligentne, ... ehk küll jah, tihitpeale päris hõivatud, kuid selline on juba meie elu ja (alternatiivsete ajaveetmisvõimaluste) meres purjetab palju teisigi aluseid:)

Eks sina, kallis lugeja, kojakaaslane, tunnetad iseenda sees, mis siit Sulle äratundmist pakkus ja vastu kajas.

Mul oli heameel tõdeda, et sain kindlust, et meie selle aasta peamised eesmärgid said ikka õigesti, inimestest lähtuvalt, valitud:
* Üksteist rohkem tundma õppida (persoonilood)
* Kodalasi rohkem kaasata (leida üles see, mis inimesi huvitab, käivitab)
* Teha huvitavaid ja arendavaid üritusi (koolitusedkogemuste jagamised, seda ka koosolekutel)

Kui Sul on mõtteid jagada, mis siin need ei kajastunud, kirjuta mulle!

pühapäev, 19. aprill 2009

Piirid avarduvad - 700 meetrit maa all

8. aprilli üldkogu algas aprillikuule sobivalt mittetraditsioonilises kohas. Ehk mitte maa peal, kus ligi 100% oma ajast veedame (sukeldujad ja koopauurijad vähem:)), vaid Kiek-in-die-Köki kõrval asuvate Rootsi ja Ingeri bastionite põnevates käikudes.

Ajalugu elab vaid 7m sügavusel meie jalge all enne Põhjasõda ehitatud bastionite käikudes. Ligi 380 meetri pikkuse matka jooksul (nii pikalt on käike külastajatele avatud) jutustas giid väga põhjalikult tunnelitevõrgustiku erinevatest kasutusaladest läbi aegade. Põhjasõja ajaks toimetati sinna hulk kahureid vaenlasi hirmutama, mille Peeter I hiljem ära laskis vedada. Teise maailmasõja ajal andsid kitsukesed (1,5m keskmine käigu laius) käigud turmtule eest peavarju ligi 1000(?) inimesele. Hiljem kujunes sellest paigast poliitilise eliidi varjend ja peale EV taasiseseisvumist hoolitsesid käikude asustatuse eest kodutud. Hoolimata maa-alusest niiskusest ja pimedusest on käike korralikult laastatud ja palju põnevat "raudvara" ära viidud.


Kuigi külastajatele on käigud avatud olnud juba 2007. aasta veebruarist, võib siiani tunda ängistust ja ootamist, mida paksud müürid läbi sajandite endasse on salvestanud.


JCI Toompea ajaloohuviline seltskond end aga sajandite taagast heidutada ei lasknud ja matkas rõõmsalt läbi kitsukeste käikude trellideni, millest edasipääsemiseks oleks pidanud olema arheoloog või vähemalt sukelduja. Giidi jutu järgi ulatub käikude lõpus vesi üle pea ja avastamata on veel palju põnevaid saladusi. Bastionide käikudes elab Eestis haruldane üle 5cm pikkune ämblik. Tagasiteel! (õnneks, sest ei tea, kuidas vastasel juhul edasiminek oleks õnnestunud) kohtasime ühte lugupeetud eksemplari, kes lasi end rahulikult pildistada.

Ligi tunniajase ning vähemalt kilomeetri pikkusena näiva maa-aluse teekonna järel ajaloo hämarustesse oli hea jälle tänapäeva ja särava päikese kätte jõuda. Elu läks edasi omas rütmis - st jätkus üldkoguga Kloostri Aidas. Muljetest tulvil, mõtisklesime oma kojas oleku põhjuste ja eesmärkide üle, kuulasime Eeva lahedat üleskutset Minu Eesti mõttetalgutel osaleda, Ursula ülevaadet Eesti kojas toimuvast ning otsustasime korvpallitiimiga Tartu turniirile minna:)

Ühte õhtupoolikusse võib mahtuda nii palju - minevik, olevik ja tulevik. Ja seda kõike heade sõprade-mõttekaaslaste seltsis.

Maa-aluste külaliste ja elanike pilte näeb JCI Toompea pildialbumist
http://www.flickr.com/photos/jcitoompea/sets

SUURED TÄNUD PÕNEVA ÕHTU EEST KORRALDAJATELE!!!!!

Siiri