09.märtsil kogunes väike ja tubli naiskond koos sõnaosavate meessoost kodalastega Lõõtsa 8 aadressile ning alustati Eesti koja ettevõtlusstrateegia mõtisklustega.
Kaspar (Tartu koda), Meeli(GO Koda), Maario (Haapsalu) ja Mihkel (JCI Tallinn) |
Strateegia on karm ja asjalik ja tõsine sõna ning meie strateegiakoosolek oli vastuoksa väga lõbus - rõõmus ja kasutasime teistmoodi lähenemist strateegia kujundamisel, kui võibolla tavaliselt.
Meeli eestvedamisel proovisime hoida päeva esimesel poolel fookuses sõnapaari: NAINE ja ETTEVÕTLUS.
Kaspariga koostöös googeldasime sõna "ettevõtlust" wikipeedias ja Maarioga sõnaosavuse ning keeletunnetuse läbi defineerisime
Eesti koja ettevõtlusvaldkonna eesmärgi,
milleks on
"Me aitame inimestel kujuneda tasemele, kus nad on läbi ettevõtluse suutelised realiseerima oma eesmärke."
Definitsiooni ja eesmärgi sõnastamisel proovisime erinevaid fookuseid, selleks et aru saada, kas me keskendume sotsiaalsele ettevõtlusele või vastutustundlikule ettevõtlusele või ettevõtlikkusele, mis kajastub meie oma koja nimetuses jne
Tiina-Katrina andis meile kiire abikäe telefoniteel ja aitas lahti mõtestada erinevad ettevõtluse liigid:
- Sotsiaalse ettevõtluse eesmärgiks on lahendada ühiskondlikku kitsaskohta läbi ettevõtluse mitte läbi MTÜ. Ettevõtluse eriline pool on see, et tulu ei lähe mitte omanike vahele jagamiseks vaid investeeritakse ettevõttesse tagasi või investeeritakse järgmise kitsaskoha lahendamisse.
- Vastutustundlik ettevõtlus on tavaline ettevõtlus, kuid ei ole määratletud kuhu tulu läheb. Idee on see, et lisaks ettevõte majanduslikule vastutusele mõistab asutus ka keskkondlikku vastutust. Näiteks ettevõtted panustavad töötajate töökeskkonda, ümbritsevasse keskkonda jne ja seda läbi oma põhitegevus. Arutlesime teemal Ecoprint ja keskkonnasäästlik trüki
las MEHED mõtlevad, NAISED olgu positsioonidel! |
Mihkel Randrüüt eestvedamisel laiendasime teemat mõned tunnid hiljem veel ka elustiili ettevõtlus versus globaalne mõtteviis.
Ettevõtlus sõnapaarina sai defineeritud ning seejärel keskendusime ettevõtlusele läbi inimese. Meie eesmärk on toetada liikme arengut tema tegevuses ning eelduseks on JCI keskkond ( rahvusvaheline toimiv võrgustik).
JCI Estonia ettevõtlusvaldkonna pikaajalise strateegia alusel kokku pandud eesmärgistatud rakenduskava elluviimise tulemusel saab ettevõtjat iseloomustada alljärgnevate omaduste kaudu (karakteristikud):
- vastutustundlik
- informeeritud
- uuenduslik
- järjekindel (järjepidev)
- sihikindel (ei vaju sihilt kõrvale)
- eesmärgile orienteeritud
- kriitiline (nõudlik ja mitte rahulduma keskpärasesega)
- avatud (suhtlemisel)
- kaasav
- asjatundlik
- ambitsioonikas
- julge (b) (otsustada)
- pikaajaliste eesmärkidega
- mitte allaandja (alistamatu)
- õpivõimeline
Arutlesime poolteist tundi millistel eeldustel ehk KUIDAS? on võimalik kujuneda meiepoolt kirjeldatud ideaalseks ettevõtjaks. Mõtted kirjas ning selgus majas KUIDAS? ja siis läks see mõttelõng prügikasti:)
Jätkasime kaardistamisega - MILLISED on tegevused, kuidas meie orgianisatiooni vahendusel saab kodanik muutuda ideaalseks ettevõtjaks.
- KONTAKTIDE VÕRGUSTIK
- KOGEMUSE VÕIMALUS ( projektid; positsioonid)
- MENTORLUS
- TEAVITUS (nt artiklid)
- millist mõju avaldab see Eestile tervikuna, kui meie tegevuse tulemusena on enamus ettevõtjaid jõudnud nii kaugele, et me saame neid iseloomustada läbi enda poolt kirjeldatud/iseloomustatud ideaalse ettevõtja.
Järgmisel kogunemisel arutleme mõju ja mõjuga kaasneva läbi ning liigume edasi tegevuskava- eelarve- vastutajad suunas.
Kodalased, kellel on huvi JCI Estonia ettevõtlusstrateegia tegevuskava väljatöötamisel kaasa rääkida - andke endast märku! Sinu mõtted saavad teoks ainult läbi Sinu endapoolse panustamise.
Tänasel päeval on koostamisel nelja valdkonna strateegiad: haridus, ettevõtlus, heategevus ja keskkond.
Haridusstrateegia kokkuvõtet saab lugeda siit!
Muljetas,
Minni
JCI President 2013
Toompea Ettevõtlike Noorte Koda
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar